TĘCZA BRUSY - strona nieoficjalna

Tęcza
status Gadu-Gadu

POMAGAJĄ NAM

"URZĄD MIEJSKI W BRUSACH"

"STAROSTWO POWIATOWE CHOJNICE"

"MOTO GAWIN"

RAFAŁ GAWIN

GS BRUSY

ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY

WOJCIECH LUBIŃSKI

ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY

MIROSŁAW WARSIŃSKI

HANDEL HURT. I DETAL.

ROMAN SŁOMIŃSKI

"EVRAFISH" SP. Z O.O.

PIZZERIA "PABLO"

RESTAURACJA "STAROMIEJSKA"

TVK BRUSY

ZAKŁAD PRODUKCJI SPOŻYWCZEJ

STEFAN SKWIERAWSKI

JAN GADZAŁA

ANDRZEJ WIECKI BRUSY

JAN LUBIŃSKI BRUSY

PHU "TABAT" BRUSY

KTÓRE MIEJSCE ZAJMIE TĘCZA W SEZONIE 2015/16 ?

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

O BRUSACH

Brusy (kasz. Brusë lub Brësë, niem. Bruß, dawniej Bruski) – miasto na Kaszubach, w woj. pomorskim, w powiecie chojnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brusy. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.

Położone w Borach Tucholskich.

Według danych z 31 grudnia 2004 liczba ludności miasta wynosiła 4 517 mieszkańców. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1988 roku.

W 1351 wieś Brusy była lokowana na prawie chełmińskim. Po wojnie trzynastoletniej Brusy były wsią królewską, należącą do klucza kosobudzkiego w starostwie tucholskim.

W latach okupacji hitlerowskiej na terenach przylegających działała Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski", którą kierował ks. Wrycza. Z tego też powodu w sąsiednich miejscowościach Małe Chełmy i Wielkie Chełmy stacjonowały jednostki SS i Wehrmachtu przeznaczone do walki z partyzantką.

Filią obozu koncentracyjnego Stutthof były Dziemiany, a nie jak się podaje w nazwach z podziału administracyjnego z czasów okupacji Bruss-Sophienwalde (Brusy-Dziemiany), powiat Konitz, Westpreußen (Prusy Zachodnie) 24 sierpnia 1944…31 marca 1945.

Na części powierzchni zajmowanej przez Zakłady Spożywcze Las mieściły się baraki więzienne (zmodernizowane w latach 50. XX wieku) oraz podziemny zbiornik po oddziale szpitalnym. Wśród więźniów było wielu powstańców warszawskich.

W 1988 Brusy uzyskały prawa miejskie. Brusy są gminą szybko rozwijającą się. Położone na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 235 z drogą wojewódzką nr 236, z bezpośrednim połączeniem kolejowym z Chojnicami i Kościerzyną, posiadają duży potencjał gospodarczy, który z powodzeniem rozwijają i wykorzystują. Chociaż na terenie gminy przeważającą część stanowi drobna wytwórczość i rzemiosło, Brusy słyną w kraju i poza granicami z produkcji wysokiej klasy sprzętu sportowo – rehabilitacyjnego (eksportowanego głównie do USA) i akcesoriów kowalstwa artystycznego.

W Brusach funkcjonuje również bardzo dobrze wyszkolona i wyposażona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej włączona w 1995 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, wyjeżdżająca rocznie do kilkuset zdarzeń, ratując życie, zdrowie oraz dobytek mieszkańców miasta, jak i gminy.

W 2007 r. w Brusach odbył się IX Zjazd Kaszubów. W 2007 r. odbył się też Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dni Kultury Kaszubskiej, organizowany przez miejscowy zespół Krëbane już 13 raz. Impreza zgromadziła w tym roku około 20 zespołów zagranicznych z całego świata.

W Brusach znajduje się piękny modernistyczny kościół pw. Wszystkich Świętych.

Źródło: Wikipedia.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

CZARNI PIECE - WDA LIPUSZ
KOLEJARZ CHOJNICE - WDA CZARNA WODA